Top
Jak nazwać swoje dziecko

Jak nazwać swoje dziecko i dlaczego Brajanek i Dżesika to nie najlepszy pomysł?

Nie wiem co to za głupia moda na nazywanie swoich dzieci zagranicznymi imionami. Nie wiem także skąd i po co się w Polsce wzięła. Wiem natomiast jedno. Jeżeli nie chcesz, żeby Twój syn albo córka mieli smutne życie to daj mu normalne imię. Takie w miarę nowoczesne, ale jak najbardziej polskie. Nie ma niczego złego w zwyczajnych, powszechnie znanych imionach.

Sama całe swoje dzieciństwo chciałam się nazywać „normalniej”. Moje imię przestało mi przeszkadzać dopiero kiedy przeprowadziłam się do Wielkiej Brytanii, bo tu jest ono dosyć popularne. No ale heloł nie zakładasz przecież od początku, że Twoje dziecko przeprowadzi się ponad 1000 kilometrów od Ciebie! Czy zakładasz?

 

Nie krzywdź swojego dziecka

Być może wydaje Ci się, że Brajan to piękne zagraniczne imię. I do tego takie nowoczesne. Pewnie myślisz, że wszystkie sąsiadki będą patrzeć z podziwem na Twojego egzotycznego synka. Uwierz mi, że nie, nie będą. Pomyślą raczej, że Ci odbiło. I wiesz co? Dobrze pomyślą. Nie wiem czy jesteś tego świadomy, ale ani w Wielkiej Brytanii, ani w Stanach Zjednoczonych nie ma imienia, które pisze się Brajan. Owszem, samo imię jest zagraniczne, ale pisane jako Brian. Sam więc widzisz, że to, że inni nazywają tak swoje dziecko nie oznacza, że też powinieneś.

Weź też pod uwagę, że Twój maluch kiedyś przestanie być niemowlęciem. Zacznie więcej czasu spędzać na dworze, pozna inne dzieci, kiedyś też pójdzie do przedszkola, a później do szkoły. Jak myślisz, czy jego rówieśnicy nie będą robić mu przytyków, że „dziwnie” się nazywa? Twoja córka przestanie być kiedyś małą dziewczynką, zacznie dojrzewać, umawiać się na randki. Co pomyślą sobie o niej chłopcy kiedy usłyszą, że nazywa się Vanessa albo Jessica? Nie wiem jak Tobie, ale mi te imienia kojarzą się tylko z jednym.

 

Jakie imię wybrać dla dziecka?

Okej, no to kwestię tego jak NIE nazywać swojego dziecka mamy już za sobą. Przejdźmy, więc teraz do tego, jakie imiona są w porządku.

Na pewno wszystkie powszechne, używane od lat polskie imiona są dobrym pomysłem. Takie, które nie zrobią na nikim większego znaczenia. Chociaż ja wiem, że pewnie wolelibyście, żeby Twój chłopczyk lub dziewczynka nie byli jak każde inne dziecko, żeby się czymś wyróżniali. Spokojnie, poczekaj kilkanaście lat do okresu dojrzewania i będzie najbardziej indywidualnym indywidualistą jakiego w życiu spotkałeś. Tak mu się przynajmniej będzie wydawać. Po czasie mu przejdzie, ale przynajmniej to będzie jego świadomy wybór. A nie jakieś Twoje widzi mi się.

Jeśli jesteś normalnym rodzicem to prawdopodobnie chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej. I to tyczy się wszystkiego. Nie tylko ochraniania go przed całym złem tego świata, zabraniania mu brania używek oraz pilnowania, żeby wyrósł na porządnego i wartościowego człowieka. To tyczy się także budowania jego pewności siebie. A jeżeli dziecko jest wyśmiewane przez kolegów z klasy, a jako dorosły człowiek przez kolegów z pracy to na pewno nie będzie miało silnego poczucia swojej wartości. I na nic Twoje zapewnianie go, że jest wyjątkowy.

Jeżeli wszyscy są wyjątkowi to nikt nie jest.

Nie bądź, więc egoistą, nazwij go normalnie, po polsku. Albo jeszcze lepiej, wybierz jakieś uniwersalne imię, które będzie łatwe do wymówienia także za granicą. Przykłady imion, które świetnie się sprawdzą: Weronika, Amelia, Anna, Dawid, Dominik, Leon. Ewentualnie nazwij go imieniem, które coś dla Ciebie znaczy. Chociaż tak na marginesie, Kazimierz to też nie najlepszy pomysł.

A Ty jak nazwałabyś swoje dziecko?